Jako prehistorię określamy okres od wykształcenia się człowieka do wynalezienia pisma. Jest to najdłuższy okres w całej historii człowieka dzielący się na kilka podetapów (epoka kamienia, epoka miedzi, epoka brązu, epoka żelaza).
W prehistorii pierwszym etapem do liczenia było rozróżnianie liczb, pojedynczej i mnogiej. I tak na przykład w starożytnej grece "ho lykos" znaczyło "wilk","to lykos" - "dwa wilki", a "hoj lykos" - "wilki". W starym języku chińskim pojęcie "lasu" wyrażano powtarzając trzy razy piktogram"drzewo", a pojęcie "tłumu" rysując trzy razy obrazek "człowieka". W językach starożytnych liczba trzy - trzykrotne powtórzenie piktogramu nie tylko oznaczało trzy przedmioty lub osoby, lecz ogólniej, że jest ich wiele. Człowiek pierwotny nie potrafiąc operować wieloma liczbami rozróżniał tylko jeden i dwa, a gdy czegoś było wiecej np. dziesięć określał to jako dużo.
Pierwszym narzędziem służącym do prostych kalkulacji był Abacus wynaleziony w Azji. W języku polskim Abacus funkcjonuje jako liczydło. Była to deska z wyżłobionymi rowkami, które symbolizowały kolejne potęgi liczby 10. Obliczeń dokonywano przez wkładanie i przekładanie kamyków w rowkach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz