11/02/2011

XXw.


W 1936 roku powstała maszyna licząca Z1. Stworzył ją Niemiec Konrad Zuse.W następnych latach powstawały jej udoskonalone wersje - Z2, Z3 i Z4. Maszyny te były przeznaczone dla potrzeb militarnych. Obliczenia wykonywane były na liczbach w systemie dwójkowym w takzwanej reprezentacji zmiennoprzecinkowej.Ostatni model maszyny Zusego, Z4 działał aż do końca lat pięćdziesiątych.





W 1944 roku IBM skostruowało pierwszy kalkulator elektromechaniczny o nazwie MARK1. Programowanie kalkulatora polegało na odpowiednim łączeniu przewodami gniazd w tablicy sterującej. Dane wprowadzane były za pomocą dziurkowanych kart, wyniki wyprowadzano na taśmę perforowaną lub drukowano za pomocą elektrycznych maszyn do pisania. Kalkulator ten mial wymiary 17m x 3m i był obsługiwany przez 10 osób.




W 1942 roku powstał pierwszy komputer - ENIAC (ang. Electronic Numerical Integrator And Computer). Jest to pierwsza maszyna w której zastosowano wyłącznie elementy elektroniczne (lampy elektronowe). ENIAC-a programowało się ręcznie poprzez ustawianie przełączników i wymianę specjalnych tablic programowych. Jego długość wynosiła 15 metrów, a szerokość 9. Maluch ten ważył 30 ton i składał się z około 18000 lamp elektronowych. Ciekawostką był fakt, że liczby zapamiętywane były w układzie dziesiętnym, a nie dwójkowym jak to odbywa się dziś.


W roku 1943 w Angli skonstruowano maszynę Colossus mającą służyc do rozszyfrowania hitlerowskich kodów nadawanych przez maszynę Lorenza. W muzeum Bletchey Park znajduje się działająca replika urządzenia.


Kolejną powstałą maszyną był EDVAC- Electronic Discrete Variable Automatic Computer. Maszyna zbudowana według pomysłu von Neumanna w 1952. Stworzyli ją John Mauchly i J. Presper Eckert.Zajmowała ponad 111 metrów kwadratowych powierzchni, zawierała ok. 6000 lamp i 12000 diod.Maszyna osiągnęła użyteczność obliczeniową już w roku 1951, pracowała do grudnia roku 1962

Następną powstałą maszyna był Tradic. Zbudowany w 1955r. przez J. H Felkera stał się innowacyjną maszyną posiadającą:

  • niewielkie rozmiary
  • wysoką niezawodność
  • stosunkowo mały pobór prądu
  • niską cenę
W XIX wieku przypada gwałtowny rozwój informatyki, Pojawia się szereg nowych zawodów tej branży tj. programista, analityk. Zaczynają też rozwijać się różnego rodzaju oprogramowania.


Pierwszym komputerem osobistym był Altair wyprodukowany w 1975 roku przez firmę MITS. Altair posiadał 8-bitowy procesor Intel 8080 i 256 bajtów pamięci, nie miał ani klawiatury, ani monitora, ani jakiegokolwiek napędu. Znany nam wszystkim Bill Gates napisał dla niego język BASIC (ang. Beginner's All Purpose Symbolic Instruction Code). Altair zyskał ogromną popularność i był prekursorem całej serii komputerów ośmiobitowych. 


Absolutnym przełomem w historii komputerów było powstanie w 1980 roku komputera IBM PC (ang. Personal Computer), czyli popularnie mówiąc peceta. Warto jednak pamiętać, że wcześniej, przed powstaniem IBM PC powstał inny komputer domowy. Był to Apple I, który był prekursorem tak dziś popularnych, choć głównie w USA Macintoshy. Komputery Apple, które zmieniły nazwę na Macintosh jako pierwsze posiadały interfejs graficzny. Miały też inną architekturę.



W roku 1968 powstaje firma Intel specjalizująca się w produkcji mikroprocesorów.