W 1623r. Willhelm Schickard wynalazł i skonstruował zegar liczący będący jedną z pierwszych maszyn tego typu. Mógł on wykonywać dodawanie, odejmowanie a także mnożenie i dzielenie w zakresie liczb całkowitych.
Kolejnym genialnym wynalazkiem okazał się suwak logarytmiczny. Został on wynaleziony w roku 1623 przez Williama Oughtreda. Działał na zasadzie sumowania logarytmów. Umożliwiał logarytmowanie, potęgowanie, pierwiastkowanie. Mógł też pełnić funkcje tablic do trygonometrii a także pomagał szybko obliczyć powierzchnię, ciężar czy wytrzymałość.
Następnym z kolei wynalazkiem był sumator arytmetyczny. Była to bardziej zaawansowana mechanicznie maszyna zdolna do samodzielnych obliczeń takich jak dodawanie, odejmowanie a później nawet pierwiastkowanie.
Nieco mniej zaawansowanym technicznie ale pomysłowym i użytecznym urządzeniem były kostki Napiera. Zapisał on na nich skodyfikowaną formę tabliczki mnożenia i przy odpowiednim ułożeniu pałeczek względem siebie dało się odczytać wynik iloczynu.